Somriga glasunderlägg

Postat av: 10 den 20/05 - 2015 kl. 13:23:37

Färglada glasunderlägg virkade i fantastiska hampagarnet Number One Hemp.

Material: hampagarnet Number One Hemp (tillgängligt i 9 olika färger)
(finns att köpa på www.stickabooden.se).

Virknål: 3 mm

Garnåtgång: ca 10 gr per underlägg. 1 nystan ger dig ca 5 stycken enfärgade underlägg. Jag rekommenderar att du använder minst 2 färger för roligare resultat. En färg för varv 3 och varv 4 formar blombladen och en kontrasterande färg behövs för resten av blomman.

Varv 1. Virka 6 lm och virka ihop dem till en ring med 1 sm.

Varv 2. Virka 3 lm som blir den första stolpen, 1 st, 1 lm, 2 st. *2 st, 1 lm,*. Upprepa från * 3 gånger så att du har 6 par av st och avsluta med 1 sm i 3 lm i första st. Byt färg.

Varv 3. I första lm bågen virkar du nu 3 lm som blir den första stolpen, 1 st, 1 lm och 2 st. Virka *2 st, 1 lm och 2 st* i nästa luftmaskebåge och upprepa varvet ut. Avsluta med 1 sm i 3 lm i första st.

Varv 4. I första lm bågen virkar du nu 3 lm som blir den första stolpen, 2 st, 1 lm och 3 st. Virka *3 st, 1 lm och 3 st* i nästa luftmaskebåge och upprepa varvet ut. Avsluta med 1 sm i 3 lm i första st.

Varv 5. Virka 3 lm som blir den första stolpen, 9 st i lm bågen. Virka så 10 st i varje lm båge. Avsluta med en sm i 3 lm i första st. Byt färg.

Varv 6. Virka en lm och sedan fm i varje m varvet runt och avsluta med 1 sm. Virka detta avslutande varv litet lösare än vad du brukar så att blomman får en fin och jämn kant.

Fäst trådarna. Pressa blomman lätt med en blöt handduk så att den får en fin och slät form och låt den torka om det behövs. Klart!

Lycka till!

Eva på Stickaboo